Sprawy Spadkowe

Sprawy spadkowe

Sprawy spadkowe Gdańsk, Gdynia

Zakres usług kancelarii:


– porady prawne z zakresu prawa spadkowego (m.in. sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, zachowek, wydziedziczenie)
– doradztwo prawne dotyczące korzystnego przekazania majątku spadkobiercom
– reprezentacja w charakterze pełnomocnika procesowego w sprawach sądowych na każdym etapie postępowania
– prowadzenie negocjacji procesowych
– przygotowywanie pozwów, wniosków i innych pism procesowych
– pomoc w sporządzeniu testamentulub


Sprawy spadkowe

Nasza kancelaria prawna, w skład której wchodzą doświadczeni adwokaci z Gdańska i Gdyni, prowadzi skutecznie sprawy spadkowe każdego typu.

Sprawy o stwierdzenie nabycia spadku

Nasza kancelaria prawna oferuje pomoc w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku z mocy ustawy i na podstawie pozostawionego testamentu. Pomożemy podważyć testament, zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, wnieść apelacje i kasacje.

Spraw o dział spadku

Oferujmy profesjonalne doradztwo prawne, negocjacje, przygotowanie dokumentów, reprezentację Klientów w sprawach o dział spadku. Kancelaria zapewnia rzetelną pomoc prawną w trakcie umownego działu spadku, jak również podczas sądowego działu spadku.

Sprawy o zachowek

Adwokaci naszej kancelarii udzielają porad prawnych i reprezentują klientów w sprawach o zachowek, m.in. w sprawach o dochodzenie zachowku czy podważanie skuteczności wydziedziczenia. Oferują obronę przed żądaniem zapłaty zachowku.

Inne sprawy spadkowe

Sprawy spadkowe są często dość skomplikowane, a nieznajomość prawa może zaszkodzić nie tylko Tobie, ale również Twoim bliskim. Wszelkie sprawy związane z przyjęciem spadku i odrzuceniem spadku warto przedyskutować z adwokatem specjalizującym się w prawie spadkowym.

Formularz kontaktowy

Opisz swój problem prawny. Jesteśmy gotowi podjąć się sprawy jak najszybciejSprawy spadkowe – najczęściej zadawane pytania

Adwokaci naszej kancelarii zebrali najczęściej zadawane pytania dotyczące prawa spadkowego


Czy mogę sporządzić testament wspólnie z małżonkiem? Posiadamy wspólność majątkową.

Testament sporządzony wspólnie będzie nieważny, dlatego muszą Państwo stworzyć go oddzielnie.

Mieszkam w Krakowie, ale moja zmarła mama mieszkała w Gdańsku. W którym mieście powinnam złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po mamie?

Wniosek o nabycie spadku po mamie powinna Pani lub inny spadkobierca ustawowy złożyć do Sądu Rejonowego, w którego okręgu spadkodawca ostatnio stale zamieszkiwał. Odpowiadając Pani na pytanie, w tym przypadku będzie to Gdańsk.

Chciałabym sporządzić testament. Czy potrzebuję notariusza?

Prawo spadkowe określa różne formy sporządzenia testamentu. Obecność notariusza nie jest wymagana. Testament można sporządzić samodzielnie, ale trzeba pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Testament musi być spisany odręcznie i opatrzony datą oraz podpisem. Jeżeli będzie to wydruk komputerowy, to pomimo odręcznego podpisu, taki testament będzie nieważny.

Mój zmarły mąż nie pozostawił testamentu. Jak wygląda sprawa spadku w takiej sytuacji? Mamy dwójkę dzieci.

Jeżeli mąż nie zostawił żadnego testamentu, to dochodzi do dziedziczenia z mocy ustawy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności do spadku powoływana jest małżonka oraz dzieci. Z mocy ustawy wszyscy dziedziczą w częściach równych, przy czym występuje wyjątek od tej zasady. Jeżeli w rodzinie byłoby więcej niż troje dzieci, podział spadku wygląda inaczej. Ustawa mówi o tym, że udział małżonka przy dziedziczeniu z mocy ustawy nie może być mniejszy niż jedna czwarta całości spadku.

Mój mąż jest alkoholikiem. Co mogę zrobić, aby mąż po mojej śmierci nie otrzymał spadku? Czy wystarczy pominąć go w testamencie?

Samo pominięcie męża przy sporządzaniu testamentu nie wystarczy. Jeżeli mąż zostanie pominięty w testamencie, będzie miał z mocy ustawy prawo do zachowku. Rozwiązaniem może być spisanie testamentu z wydziedziczeniem.

Jestem z mężem w separacji orzeczonej sądownie. Czy po śmierci męża otrzymam spadek?

Jeżeli są Państwo w separacji orzeczonej sądownie, to nie dziedziczy Pani po małżonku z mocy ustawy. Mąż może zapisać Pani spadek w testamencie.

Z żoną mam rozdzielność majątkową. Czy to oznacza, że po mojej śmierci żona po mnie nie dziedziczy?

Intercyza nie wpływu na dziedziczenie. Jeżeli nie pozostawi Pan testamentu, to żona będzie dziedziczyć z mocy ustawy. Ma również prawo do zachowku.

Ile może potrwać sprawa spadkowa w sądzie w Gdańsku?

Sprawa spadkowa może skończyć się na jednej rozprawie, ale równie dobrze może trwać latami. Nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Sprawy spadkowe mogą się wydłużyć, gdy występuje konflikt pomiędzy spadkobiercami, gdy ktoś podważy ważność testamentu, gdy ktoś wniesie apelację.