Menu Zamknij

Sprawy o alimenty GDAŃSK / Gdynia

Nasza kancelaria prawna, w skład której wchodzą doświadczeni adwokaci z Gdańska i Gdyni, prowadzi skutecznie sprawy alimentacyjne każdego typu.
Zakres usług kancelarii:
 • pełne wsparcie prawne podczas sprawy o alimenty
 • porady prawne online w zakresie alimentów udzielane przez adwokatów (Skype, e-mail, telefon)
 • doradztwo prawne w siedzibie kancelarii w Gdańsku oraz w Gdyni
 • udział w negocjacjach prowadzących do zawarcia ugody pozasądowej w sprawach alimentacyjnych
 • przygotowywanie pozwów o alimenty
 • reprezentacja Klientów w sprawach o alimenty
 • sporządzanie wniosków o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych
 • pomoc w egzekwowaniu przyznanych alimentów
ALIMENTY OD RODZICA NA DZIECKO​

Jeżeli wyłącznie sam ponosisz koszty utrzymywania Waszego dziecka, możesz domagać się od drugiego rodzica tj. obecnego/byłego współmałżonka bądź partnera, alimentów na dziecko. Jeżeli obowiązek alimentacyjny nie będzie spełniany, to w dalszej kolejności możesz żądać alimentów na drodze sądowej od jego rodziców, dziadków, a nawet rodzeństwa.

ALIMENTY MIĘDZY BYŁYMI MAŁŻONKAMI

W przypadku uzyskania rozwodu z orzeczeniem o wyłącznej winie współmałżonka, gdy dojdzie do pogorszenia się warunków życiowych w porównaniu do życia małżeńskiego, możesz domagać się od byłego współmałżonka alimentów na siebie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, o alimenty możesz wnioskować tylko w ciągu 5 lat i tylko w sytuacji znalezienia się w niedostatku lub popadnięcia w stan ubóstwa.

ALIMENTY OD RODZICÓW NA DOROSŁE DZIECKO

O alimenty od jednego z rodziców lub od obojga możesz ubiegać się po osiągnięciu pełnoletności, w sytuacji kiedy masz problemy z utrzymaniem się. Prawo polskie nie określa górnej granicy wieku dziecka, które jest uprawnione do otrzymywania alimentów.

ALIMENTY OD DZIECI NA RODZICÓW

Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji finansowej i masz problem z utrzymaniem się, możesz domagać się na drodze sądowej spełnienia obowiązku alimentacyjnego przez Twoje pełnoletnie dzieci. O tym czy uzyskasz alimenty zadecydują m.in możliwości majątkowe i zarobkowe dzieci.

ALimenty - pytania i odpowiedzi

Może Pani wystąpić do sądu w Gdańsku z wnioskiem o podwyższenie alimentów na dzieci, ale musi Pani dobrze uzasadnić potrzebę ich podwyższenia. Zapraszamy do skorzystania z doradztwa prawnego w naszej kancelarii.

Tak. Może Pani ubiegać się od byłego małżonka o alimenty na siebie, jeżeli udowodni Pani, że wyniku rozwodu Pani sytuacja materialna uległa pogorszeniu. Jeżeli mąż został uznanym winny rozpadu małżeństwa nie może się ubiegać o alimenty od Pani.

Jeżeli do tej pory obowiązek alimentacyjny był spełniany, to dalej będzie Pani otrzymywać alimenty, ale nie od byłego męża, ale od syndyka. Syndyk będzie wypłacał alimenty w terminach ich płatności, ale jednorazowa kwota jaką Pani otrzyma nie może być wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Adwokaci naszej kancelarii mogą podjąć się sporządzania pism procesowych bez udziału w sprawie sądowej.

Uchylić się od płacenia alimentów na rzecz małoletniego dziecka może się Pan/Pani wyłącznie w sytuacji kiedy dziecko miałoby własny majątek, z którego dochody wystarczałyby na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Przykładem takiej sytuacji może być wynajem domu, który został przekazany dziecku przez dziadków w formie spadku. Jeżeli dziecko nie posiada takiego majątku, rodzice są bezwzględnie zobowiązani do płacenia alimentów.

Nie musi Pani wnosić żadnych opłat sądowych, bowiem w przypadku dochodzenia roszczeń alimentacyjnych jest Pani z mocy prawa zwolniona od kosztów sądowych w całości.

O alimenty z Funduszu Alimentacyjnego można się ubiegać po spełnieniu określonych warunków. Jednym z warunków jest bezskuteczna egzekucja zasądzonych alimentów. Dodatkowo nie może Pani przekroczyć ustalonego kryterium dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Obecnie to kryterium wynosi 725,00 zł netto na osobę w rodzinie. Maksymalne świadczenie alimentacyjne jakie można otrzymać z Funduszu Alimentacyjnego to 500 zł.

Uporczywe uchylanie się od płacenia zasądzonych alimentów na dzieci jest przestępstwem. Zapraszamy do naszej kancelarii w Gdańsku, aby adwokat na podstawie szczegółowego wywiadu ocenił czy opisywana przez Panią sytuację można zakwalifikować jako przestępstwo.

Jeżeli dziecko z powodu swojej niepełnosprawności nie będzie w stanie podjąć jakiejkolwiek pracy, a więc nie będzie mogło się usamodzielnić, to na rodzicach będzie spoczywał obowiązek alimentacyjny przez całe życie.

W sytuacjach, w których płacenie alimentów na dziecko pełnoletnie stanowi dla rodziców znaczący uszczerbek, rodzic może żądać uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Taką sytuacją jest właśnie Pani/Pana sytuacja, więc złożenie wniosku do sądu jest jak najbardziej zasadne.

Jest to możliwe. Może Pani złożyć wniosek do sądu o tzw. zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania sądowego. Nasza kancelaria chętnie pomoże w przygotowaniu takiego wniosku.

Jeżeli jest na Pana nałożony obowiązek alimentacyjny, a nie jest on spełniany, może odbyć się egzekucja komornicza, w wyniku której komornik może Panu zająć np. wynagrodzenie za pracę, rachunki bankowe, ruchomości i nieruchomości. Dodatkowo jeżeli uchyla się Pan od płacenia alimentów przez długi czas, jest to przestępstwo, za które grozi do 2 lat więzienia. Z powodu niepłacenia alimentów można również utracić prawo jazdy.

Pozew o alimenty powinna Pani złożyć do Sądu Rejonowego. Wybór sądu należy do Pani. Może to być sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ojca albo ze względu na miejsca zamieszkania Pani wraz z dzieckiem.

Nie. Jeżeli żona wejdzie w nowy związek małżeński obowiązek alimentacyjny ustaje.

Przy składaniu pozwu o ustalenie obowiązku alimentacyjnego lub pozwu o podwyższenie alimentów, nie płaci się opłaty sądowej.

Po przyznaniu alimentów dotychczasowych będzie można ubiegać się o podwyższenie alimentów, składając wniosek w normalnym, dotychczasowym trybie.

Nie ma tego obowiązku, jednak reprezentacja przez adwokata specjalizującego się w sprawach o alimenty może przynieść wiele korzyści. Doświadczenie i wiedza adwokata mogą przełożyć się na korzystniejszy wynik w sprawie, a Państwo zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Wysokość alimentów natychmiastowych w każdym roku będzie określana na podstawie wskaźnika dzietności oraz od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Naszym celem jest dostarczanie Klientom usług na najwyższym poziomie w przystępnej cenie. Dążymy do tego, aby nasza kancelaria prawna była postrzegana jako “kancelaria otwarta na ludzi“, gdzie nasi Klienci będą czuli się komfortowo i bezpiecznie.
  Formularz kontaktowy
   KANCELARIA PRAWNA KACZMAREK I PARTNERZY
   Prowadzimy sprawy z całej Polsce.

   GODZINY OTWARCIA KANCELARII:
   PN-PT – 9.00 – 17.00
   SB – tylko interwencje policji,
   aresztowania, sprawy pilne.
   NDZ – tylko interwencje policji,
   aresztowania, sprawy pilne.

   Korespondencję papierową prosimy
   kierować do oddziału w Gdańsku.

   Skup się na swoim biznesie.
   My zadbamy o Twoje interesy.